-
Da uomo a uomo
-
A Bosszú Lovasa
R.: Giulio Petroni
A gyerek Bill szeme láttára mészárolták le a családját, de a fiú közben alaposan megjegyezte magának a gyilkosokat. 15 évvel később alkalom nyílik a bosszúra, de felbukkan egy Ryan nevű férfi (Lee Van Cleef), aki ugyanazokra az emberekre hajt, vagyis egykori társaira, akik korábban börtönbe juttatták. Bill (John Phillip Law) a vérüket, Ryan pedig leginkább pénzt akar tőlük, és ez természetesen ütközteti az egyéni érdekeket.
Ez a film a legtöbb spagetti-western lista élmezőnyében szerepel, néhol már Leone filmjeihez hasonlítják, és Tarantino is kilopta a felét a Kill Billbe (bár ez aligha minőségjelző). Oké-oké, korrekt film, de én nem találtam meg benne azt a pluszt, ami indokolttá tenné ezt a kitüntetett figyelmet. A Death Rides a Horse számomra bizonyos szempontból az állatorvosi lóéhoz hasonló tüneteket mutat, vagyis nem nagyon lehetne olyan részét kiemelni, ami ne lenne problémás, viszont egyik hibája sem annyira végzetes, hogy azok egy középszerű, de nézhető filmbe ne férnének bele.
A sztori nekem kifejezetten tetszik (forrófejű zöldfülű és higgadt öreg róka ugyanazokra hajt, más-más célból), de sajnos a forgatókönyv jobban is igyekezhetett volna kiaknázni az alapszituációban, a két főszereplő karakterében, illetve azok viszonyában rejlő lehetőségeket, ahogy ezt pl. a remek A Harag Napjában meg tudták oldani. Itt nincs tapintható feszültség a két főszereplő között, többnyire a saját külön szálukon haladnak a történetben, nincs igazi versengés, rivalizálás, a legnagyobb konfrontációik pedig kimerülnek annyiban, hogy az öreg néha elviszi a lovát a kölyöknek, hogy időt nyerjen. Még a végén is elmarad a katartikus nagyjelenetük, nem kis csalódást okozva így számomra. Ráadásul a film nagy csavarja tíz perc után már mindenki számára egyértelmű lesz, bár nyilván nehéz is lett volna megoldani, hogy a végén a nézőnek is meglepetést tudjon okozni a leleplezés, de dicséretes, hogy legalább megpróbálták ezt a látszatot kelteni.
Bár a majdnem két órás játékidő alatt a film többször is igencsak leül, és emiatt néhol kicsit unalmassá is válik, azért az akciók tekintetében nincs ok panaszra, és akad néhány kifejezetten emlékezetbe vésődő jelenet is, mint pl. a három zongorahangos párbaj, vagy az egyik bandita valagba rúgással a tűzvonalba való juttatása (ez a kedvencem, én biztos ezt nyúlnám le a filmembe), de maga a nyitókép (ahogy az esőben a banditák végeznek a házat őrzőkkel) is elég erős lett. A végső nagy összecsapás, vagyis az ostromjelenet pedig a spagetti-westernek legszebb hagyományait követve hangulatos, látványos, stílusos, véres, és persze jó poros, de nekem kicsit erőltetett az, hogy bevonták a mexikói parasztfalu férfilakosságát is, akiket Lee Van Cleef még aznap, egy gyorstalpaló tanfolyamon tanít csak meg lőni, ráadásul még az elvetemült banditák vannak annyira korrektek is, hogy éjszaka nem is próbálkoznak visszaélni a helyzettel, hanem illedelmesen megvárják a reggelt a támadással. Sajnos akad még pár ilyen B-filmekre jellemző butaság, amik mellett nehezen tudtam elmenni.
A színészi játékot is a kettősség jellemzi. Lee Van Cleef a szokott formáját hozza (olyan szinten macsó, hogy nem becsukja az ajtót, hanem belövi!), de ő végül is bármit csinálhat, ha pisztolytáska van rajta és valami dohánytermék a szája sarkában, már érdemes a figyelemre, és persze itt is remekel az öreg (ő kapta a jobb dumákat is), bár emlékezetesebb szerepben is láttuk már. John Phillip Law viszont egy sótlan, két lábon járó gyerekarcú fadarab, gesztusok és a legminimálisabb sárm vagy karakteresség nélkül, a világító kék szempár meg kevés a sikerhez, mert még abban is akadnak nála jobbak. Morricone zenéjével kapcsolatban is vegyesek az érzelmeim. A maga módján kimondottan hatásos ez a nem szokványos zene (amit a Kill Billből is ismerhetünk), de sokszor úgy éreztem, hogy a film adott jelenetéhez nem igazán illett. Egy indiános westernbe jobban el tudnám képzelni. Dúdolgatni, fütyörészni nem fogjuk (nem is tudjuk), és nem is tartozik a legjobb Morricone score-ok közé, de kétségtelen, hogy hozzáadott valamit a hangulathoz.
Mint fentebb is látszik, én kicsit sem tartom kiemelkedő filmnek, és ezért nem kis mértékben a rendezést hibáztatom, mert számomra pont a kohézió, az összhang, és a kidolgozottság hiányzott belőle. Vannak jó pillanatai és hangulatra is rendben van, nézhető, kétségtelenül ízig-vérig spagetti-western, csak éppen messze nem olyan jó, mint a hypeja híre.